18/04/2017

Ratanakiri in Cambodia

Kilka słów o prowincji

Nazwa Ratanakiri (រតនគិរី) jest uformowana z Khmerskich słów រតនៈ (ratana „klejnot” z sanskrytu ratna) i គិរី (kiri „góra” z sanskryckiego giri). Banlung, stolica prowincji.

Ratanakiri jest słabo zaludniony. 150 000 mieszkańców stanowi zaledwie ponad 1,3% ogółu ludności kraju. Ratanakiri zamieszkuje głwonie ludnośc górska Khmer Loeu. Mieszkańcy żyją w wioskach od 20 do 60 rodzin zajmujące się przede wszystkim rolnictwem lub przesiedleniami. Główne uprawy to orzechy nerkowca, mango, tytoń, pieprz, drzewa kauczukowe. Ratanakiri należy do najsłabiej rozwiniętych prowincji Kambodży. Średnia długość życia mężczyzn wynosi 39 lat, a kobiety 43 lata. Również poziom wykształcenia jest niski, aż połowa mieszkańców jest analfabetami.

Przemysł turystyczny Ratanakiri w ostatnich latach szybko się rozwinął: wizyty w prowincji wzrosły z 6.000 w 2002 r. Do 105.000 w 2008 r. I 118.000 w 2011 r. Strategia rozwoju turystyki regionu koncentruje się na zachęcaniu do ekoturystyki.

W prowincji występują wzgórza, góry, płaskowyże, wodospady nizinne (Ou’Sean Lair Waterfall, Katieng Waterfall, Ka chanh Waterfall, Cha Ong Waterfall ) i jeziora kraterowe (jezioro Yeak Laom Lake, w pobliżu Banlung). Dwie główne rzeki, Tonle San i Tonle Srepok, płyną z wschodu na zachód przez prowincję. Ratanakiri znana jest z bujnych lasów, na dalekiej północy prowincji znajdują się góry Annamite Range. Obszar charakteryzuje się gęstym lasem wiecznie zielonym i bogatą przyrodą.  Na południe od rzeki Srepok jest płaska powierzchnia tropikalnych lasów liściastych. Podobnie jak w innych rejonach Kambodży. Ratanakiri ma klimat monsunowy z porą deszczową od czerwca do października, chłodny sezon od listopada do stycznia i gorący sezon od marca do maja. Średnia temperatura w regionie wynosi 34,0 ° C, a średnia niska temperatura na dobę wynosi 22,1 ° C. Ratanakiri ma jedne z najbardziej zróżnicowanych biologicznie lasów tropikalnych, nizinnych i górskich ekosystemów leśnych w kontynentalnej części Azji Południowo-Wschodniej. Zarejestrowano 44 gatunków ssaków, 76 gatunków ptaków i 9 gatunków gadów. W 2007 r. Na terenie Parku Narodowego Virachey w Ratanakiri zarejestrowano 30 gatunków mrówek, 19 gatunków katydidów, 37 gatunków ryb, 35 gatunków gadów, 26 gatunków płazów i 15 gatunków ssaków, w tym kilka gatunków, których nigdy nie zaobserwowano. Dzikie zwierzęta w Ratanakiri to słonie azjatyckie, tygrysy i małpy. Lasy prowincji zawierają wiele gatunków flory. Jeden półhektarowy wykaz leśny zidentyfikował 189 gatunków drzew i 320 gatunków flory.

Dieta Khmerów to przede wszystkim ryż, ziemniaki, maniok i taro. Niewielkie ilości białka, które jest ograniczone w dostępności. Ryby stanowią główne źródła białka, a także mniejsze zwierzęta, takie jak szczury, dzikie kurczęta i insekty. Ja miałam okazję spróbować smacznych mrówek, przyrządzonych z cytryną i czosnkiem. Zwierzęta domowe, takie jak świnie, krowy i bawoły są jedzane tylko wtedy, gdy dokonywane są ofiary. W okresie deszczowym zbierane są liczne warzywa. Zwykle spożywane owoce to banany, chlebowiec różnolistny, papai, pitaja i mango.

RECENT POSTS